Mutlu ve başarılı Çocuk Yetiştirirken, Alanında Uzman Eğitim Danışmanlarından Yardım Alınması Gereken 10 Altın Kural…

Uzman eğitim danışmanlarının üzerinde durduğu 3 ayrı ebeveyn tipi vardır. İlki, kendi anne babasından gördüğü şekilde çocuk yetiştirenler, ikincisi kendi büyütme şeklinden memnun olmadığı için anne babasının tam tersi davrananlar, üçüncüsü ise sürekli bu konuda okuyan, düşünen, kendini geliştiren anne babalar. Hiç şüphesiz en kabul gören anne babalar 3. grupta olanlardır. 50 yıldan beri bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bu gruptakilerin yetiştirdiği çocuklar daha mutlu, başarılı ve sağlıklı yetişkinler olarak geleceğe güvenle adım atıyorlar. Bu araştırmaların en yenisi California Üniversitesi’nde binlerce anne baba üzerinde yapılan bir çalışma örneği. Bu araştırmanın sonunda özel danışmanlık hizmeti veren uzmanlar, en başarılı anne babaların kullandığı 10 yöntemi önem sırasına göre belirlemiştir. İşte mutlu, sağlıklı ve başarılı çocuk yetiştirirken, konusunda uzman eğitim danışmanlarıyla çalışmanın ebeveynlere yol gösteren  10 altın kuralı…

1. Sevgi , en önemlisi çocuklarınıza destek olup kayıtsız şartsız sevdiğinizi belli etmektir. Sürekli fiziksel iletişimi geliştirecek dokunmak, okşamak ve öpmek gibi davranışlar sayesinde çocuğunuzla tensel yakınlık kurmak bu anlamda oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda baş başa kaliteli zaman geçirmek te önemlidir.

2. Stres ve öfke ayarı, kendi stresinizi ve öfkenizi, dolayısıyla da çocuğunuzdaki stres ve öfkeyi azaltmak için yöntemler geliştirin. Özellikle kendiniz için gevşeme teknikleri öğrenin. Ayrıca olaylara olumlu yorumlar yaparak, bu durumu alışkanlık haline getirmek te, hem uzman aile danışmanları tarafından hem de ebeveynlerden tarafından desteklenmektedir.

3. Sağlıklı ilişki kurabilme ve sürdürebilme yeteneği, karşı cinsle olan ilişkinizi çocuğunuzun örnek alması gereken model olarak düşünmek doğru bir yöntemdir. Çocuğunuzun yetişkinliğe yeni yeni uyum sağladığı sosyal hayatında karşı cinsle kuracağı duygusal ilişkinin modelini ebeveynler olarak, içinde bulunulan zaman aralığında halen oluştuğunu söylemek yerinde bir tespittir.

4. Bağımsızlık, çocuğunuza saygı göstererek bunu hem ev hayatında hem de arkadaş çevresinde davranışlara yansıtmak önemli bir diğer husustur. Çocuğunuzu kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kendine karar verebilen, kendine güvenli bir birey olarak yetiştirmek, topluma sağlam ve sağlıklı birini kazandırmak anlamına gelir.

5. Eğitim ve öğrenim konusunun, uzman eğitimcilerin bahsettiği  sadece okul öğreniminin gerekliliği değil, aynı zamanda çocuğunuz sosyal hayatında da eğitim ve öğrenmenin önemini sürekli ortaya koymaktadır. Bunu adeta aşılamak ilerde iyi yetişmiş bir birey olmasında yardımcı olacaktır. Ebeveynler olarak yaşantınıza daima öğrenmeyi dahil edin ki, çocuğunuz için eğitim yaşam biçimi haline gelebilsin.

6. Yaşamı başarıyla idare edebilme yeteneği, çocuğunuza düzenli bir iş ve gelir sahibi olarak sağlıklı bir model sunarak, onun ufkunu geliştiren meslek ve uğraşlarla kendini en iyi ifade edebildiği alanlara yönlendirmek etkili bir metottur. Yaşamla başa çıkmanın yollarını böyle öğrenecektir.

7. Davranış, çocuğunuza davranışlarının olumlu anlamda değişmesinde katkı sağlayan yaklaşımları kullanarak hareket etmek gerekir. Çocuğunuzun iyi davranışlarını hemen taltif edin. Ceza yöntemine ise başka hiçbir şey işe yaramayıp, çok çaresiz kaldığınızda başvurabilirsiniz.

8. Sağlık, yaşayış ve beslenme şeklinizle çocuğunuza sağlıklı olmanın yalnızca ‘beslenme alışkanlığı’ olmadığı, aynı zamanda bir hayat tarzı olduğunu benimsetmek önemlidir. Bu durumla beraber spor yapmanın da sağlıkla tamamlayıcı bir unsur olmasına dikkat edilmelidir. ‘Ağaç yaş iken eğilir.’ Atasözünü çocuğunuzun hayatının her alanında uygulayabilmelisiniz. Öte yandan, çocuğunuzun psikolojik sağlığına ve okul içi performansına olumlu etkiler kazandıran müzik eğitimini de ihmal etmemek zeka gelişimi açısından önemli bir etmendir.

9. Din, anne baba kendi inançlarına göre din ve ahlak eğitimi verebilir. Aşırıya kaçmadan verilen din ve ahlak eğitiminin çocuk gelişiminde faydalı olduğu görülüyor.

10. Koruma ve güvenlik, çocuğunuzu korumak için gerekli önlemleri almanız şarttır. Çocuğunuzun dahil oldugu aktivitelerin neler olduğunu, nerelere kimlerle gittiğini bilmeniz onun güvenliği için oldukça önemlidir. Ancak aşırı koruyucu ebeyenlerin abartıya kaçmaması gerektiğini de küçük bir not olarak belirtmekte fayda vardır. Yapılan araştırmalar ve uzman eğitim danışmanlığı yapan kişilerin bu konuda aşırıya kaçan ailelerin çocuklarıyla olan ilişkilerinin ergenlik çağında ciddi şekilde bozulmaya başladığı ve mutsuz çocuklar yarattıklarını göstermişlerdir.

Ayrıca geçmişte eğitim sektörü verilerine göre ebeveynler altın kurallar listesinden en çok 1 ve 10 numarada başarı gösterirken, başarılı çocuk yetiştirmede aşırı önemli olan 2 ve 3 numarada büyük hatalar yapıyor. Uzmanlar 2 numarada yer alan ‘stres ve öfke ayarı’ ve 3 numaradaki ‘sağlıklı ilişki kurabilme ve ilişkiyi sürdürebilme’ konularında ebeveynlerin daha başarısız olduğunu söylüyor. Hatta ebeveynlerin bu konularda çocuklarına zarar verici girişimlerde bulunabildiklerini de…

Araştırmalar stres ve öfkelerini kontrol altına alabilen ebeveynlerin yetişkin yaşlarda, çocukları ile çok sağlıklı ilişkileri olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu tip ebeveynlerin yetiştirdikleri çocukların yaşam boyu mutluluk düzeylerinin stres ve öfkesini kontrol altında tutamayan anne babaların yetiştirdiği çocuklara oranla çok daha yüksek olduğunu da gösteriyor.

Uzmanlar da araştırma sonuçlarını destekleyerek “İyi çocuk yetiştirme sanatının mihenk taşı anne babanın kendi stres ve öfkesini kontrol altında tutabilmesidir” diyor ve ekliyorlar; “Eğer iyi bir ebeveyn olmak istediğiniz halde stres ve öfkenizi kontrol edemiyorsanız bu konuda yardım almanız gerektiği kesin!” Meditasyon ve nefes teknikleri bu durumda olan anne babaların kullanabileceği yöntemlerden sadece ikisini tercih edebilirsiniz.

Özel Danışmanlık Hizmeti İle Aile İçi Sorunlara Çözüm Getirebilmenin Yolları

Ailelerin en fazla düşündüğü ve kafa kurcalayan konu olan iş bulma veya iş kurma günümüzün %60’lık bir bölümünü ilgilendiren önemli bir konudur.  Bu bağlamda da ebeveynler yeterince sağduyu gösteremiyor. Çocuklarımız ise doğaları gereği anne ve babalarını sevgi ve saygı dolu bir ilişki içinde görmek istiyor. Anne baba arasındaki anlaşmazlıklar ve tartışmalar çocukların kendilerini güvensiz ve hatta yetersiz hissetmelerine neden olabiliyor. Anne babanın boşanmış olduğu durumlarda dahi çocuklar iyi bir ilişki sergilenmelidir. Eğer çözmeniz gereken sorunlar, tartışmanız gereken konular varsa bile bunları çocuğunuzun önünde yapmamanız önerilir. Özellikle de çocukları karşı tarafa karşı güç kazanmak için asla kullanmayın! Her tür ilişkide zaman zaman istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Psikologlar, bu noktada da bazı önerilerde bulunuyorlar: Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka diğer ebeveynden özür dilemek ve affettiğinizi göstermek, çocuğunuzun sizin gözünüzdeki değerini yükseltsin. Büyürken her gün yeni şeyler keşfeden çocuklarınız karşı cinsle sağlıklı bir ilişkinin nasıl kurulabileceğini aile çevresinden görerek, izleyerek, örnek alıp, hayata geçirirler. Çocukların küçük yaşta kendi kararlarını yine kendi verebilen bireyler olarak gelişimlerine hız kesmeden devam etmeleri, sektöründe uzman eğitim danışmanları ve okuldaki rehberlik biriminden yardım alınarak gerçekleştirilmelidir.

Özel Eğitim Danışmanlık Hizmetleriyle Çocuklarınızın İçin Eğitici Videolar ve Etkinlikleri Keşfedin!

Uzmanların ve stratejik eğitim danışmanlarının sıklıkla üzerinde durdukları konulardan biri de ‘çocuklarınızın okul dışında zamanlarını nasıl verimli geçirdikleri’ sorusudur. Günlük koşturmaca esnasında çocuklarınıza okuldan sonra ne yapmak istediklerini en son çocuğunuza ne zaman sordunuz? Ya da onların en çok eğlendikleri zamanın nerede olduğunu? Bu gibi soruların cevabını hatırlamadan önce gelin sizlerle her anne-babanın bilmesi gereken aktiviteleri genel olarak sıralayalım. İlk olarak, çocuklarınızın okul zamanı dışında, etkili ve verimli vakit geçirmeleri için, ebeveynlerin bu konuda öncülük etmesi önemlidir. Özellikle, onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini destekleyen tiyatro, seminer ve meslek atölyeleri bu konuda bilgi sahibi kişiler tarafından kolaylıkla yönlendirilerek, çocuklarınızın boş vakitlerini, dolu dolu geçirmeleri sağlanabilir. İkinci olarak da interaktif 3 boyutlu görsellerin bulunduğu eğitici videolar ve küçük yarışmaların içinde bulunduğu eğitim setleri, hem onların ilgisini çekebilir, hem de aile olarak gönül rahatlığıyla kaliteli bir zaman yaratılmış olur. Son madde ise, çocuklarınıza geçirdikleri gün hakkında bilgi amaçlı sorular ile, bir dahaki boş zaman aktivitelerinde neler yapmak istedikleri noktasıdır. Gerisi ise sizin ve onun fikrine kalmıştır. Ayrıca uzman eğitimcilerin Türkiye’nin her bölgesinde verdikleri eğitimlerle etkili bir zaman planlaması yapılarak, onlar için iyi bir alan oluşturabilirsiniz.

Onları Düşünürken, Güvenilir Kaynaklara ve Uzman Eğitimcilere Başvurun!

Çocuklarımızın her gün evden çıktıktan sonra, karşılaştıkları farklı tehlikeleri düşündüğümüzde, onların zarar görmemesi için her türlü önlemi önceden almamız gerekir. Bu amaçla, hayatın kötü tesadüflerine yer vermemek en başta yapılması gerekenler içindedir. Özgürce arkadaşlarıyla oyun oynadıkları, doyasıya eğlenirken öğrenmenin, tadını çıkardıkları vakitlerde biz ailelerin de mutlu olduğu bir ortam hazırlanmış olur. Böylelikle yakın çevreleri tarafından kabul görerek bir birey olarak kendilerini kanıtlamış, gelecekte özgüven sahibi kişilere dönüşeceklerdir.

Geleceğin Başrolünde Oynayan Çocuklarımıza Yönelik Önlemleri Adım Adım Gerçekleştirmeliyiz…

Bir anne-babanın en özel isteği, tabiki çocuğunun sağlıkla ve güvenle büyüyebileceği ve gelişebileceği bir ortamda yetişmesidir. Doğduğu günden itibaren her ayrıntıyı onu düşünerek, titizlikle hayatıyla ilgili planlar yapar ebeveynler. Yaşamının ilk adımlarını, temellerini ailede atar çocuklarımız. Sonraki aşamalarda okul ve kariyer derken uzun soluklu bir maceraya atılırlar.

Güvenilir İnternet Ağıyla, Gelecek Nesillerinizi Koruyarak Gelişime Odaklanmanın Tam Zamanı!

İnternet çağının ilk temsilcileri Z kuşağı ile, yeni ve yeniden güvenli internet kullanımı konusu gündeme gelmiştir. Her geçen gün çağımızın internet hızına yetişme telaşı, şimdiki çocukların ellerinden bırakmadıkları tabletler, cep telefonlarıyla daha da önemli bir hal almaktadır. Bazen ailelerin önüne geçemedikleri noktada, psikolojik danışmanlardan ve aile danışmanlarından koçluk hizmeti alınarak, sorunlarınızı daha hızlı ve profesyonel bir bakış açısıyla sürdürebilirsiniz. Küçük yaşlardan itibaren edinilen bilgiler ve ailelerimizden öğrendiklerimiz, bizi gerçek hayata hazırlamada önemli bir etkendir. Her şeyin ilkini keşfettiğimiz tek yer ailemizdir.  bu konuda özel hayatlarında hem ev içinde hem ev dışında sosyal çevrede özen göstermeleri, çocuklara örnek olmaları en isabetli durum tespitidir. Onları zorlamadan, sabırla yaptıkları davranışların bir sonucunun olduğunu anlatarak aktarmak güzel bir iletişimin başlangıcıdır.

Diğer yandan, söz konusu geleceğimizin küçük mimarları olunca, onların eğitimini herkesten çok aileler düşünür. Günün sonunda, anne-baba olarak iç rahatlığıyla, çocuklarınızın güvende olduğunu bilmek, bizi mutlu eden büyük bir ayrıntıdır. Günümüzde internetin vazgeçilmez ve erişilmez olduğu düşünüldüğünde, çocuklarımızı karşılaşılabilecek her türlü olumsuz sonuçtan korumak adına, ‘güvenilir internet ağı’ ve ortamı oluşturmak önceler arasında olmalıdır. Bu konuda hakkında tanınan marka ve firmaların internet hizmetlerinde hazır bulunan ‘çocuk koruma paketleri’ ve ‘güvenilir ağ bağlantı’ ayarlarını destekleyen uygulamaları tercih etmek oldukça yararlı bir yöntem olacaktır. Özellikle öğleden sonra saat 13:00 ile 17:00 arası çocukların eve geldikleri zaman süresine göre, bilgisayarlar ve diğer elektronik aygıtların erişimini çocuklarınızın yaşı kıstas alınarak, kontrol edilmeli, gerekirse, bir uzmandan yardım alınarak, eğitimciler tarafından desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir