Çocuklarımızı Sanal Tehlikelerden Korurken, Uzman Eğitimci ve Aile Danışmanlarından Yardım Alın!

Son günlerde çocuklarımızı sanal yaşamlara hapsolduğunu görüyoruz. Ellerinde tabletler, akıllı telefonlar veya bilgisayarlarda geçiriyorlar.  Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, okullarda ve özel danışmanlık hizmeti veren, aile danışmanlarından ve konusunda profesyonel aile danışmanından yardım alarak, bir yol haritası çizmek gerekir. Ayrıca internette karşılaşabilirsiniz tüm tehlikelerin gerçekliği gerçek yaşamda da karşılaşıyorum tehlikeler olduğunun bilinmesi sorunun altında yatan asıl nedenleri ortaya koymada oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun için de, internet ve teknoloji kullanımı konusunda eksikliklerimizi uzman eğitim danışmanı sayesinde aşabiliriz. Biliyorsunuz,  evde “güvenli internet “seçimi seçerek başlanır. Ayrıca filtre ve güvenlik duvarları da yardımcı olabilir. Ancak onu ne yaparsak yapalım, çocuklarımızı takip etmeli, onlarla zaman geçiriyor ve girerler sitelerimiz hakkında bilgi sahibi olmamız lazım.

Öte yandan (BTK) tarafından sunulan hizmetlerle evde güvenli internet konusunda oldukça yararlı olabilir. Üstelik bu hizmet talebe bağlı olarak ücretsiz de olabilir. Çocukların evde veya kapalı ortamlarda şiddet, korku, uygunsuz içerik, ırkçılık gibi çeşitli olumsuzluk içeren basılı veya dijital oyunlara karşı alınacak önlemler arasında ailelerin konu ile ilgili bilinçli olması ve eğitim danışmanlarından bilgi almaları doğru bir adımdır.

Küçük yaş gruplarının bilgisayarı, tablet kullanımı süreleri en çok 2 saat olarak belirlenmesi ve mutlaka anne veya baba denetiminde kontrol altında tutulması gerekir. İlköğretim çağındaki çocuklar için uygun olan, bilgisayar mutlaka ailenin ortak kullanım alanı içinde yer alması ve güvenli internet hizmeti kullanımının aile danışmanlığı yapan kişi veya kurumlarca yürütülmesi önerilir. Bu yaş grubu interneti daha yoğun kullanan, İnternet kullanan grup olduğu için, daha çok dikkat isteyen bir yaş grubudur. Ayrıca Bu noktada çocuklara kişisel şeyler vermemeleri söylenmeli, takibi yapılmalı ve toplam geçireceği süre yine iki saati geçmemelidir. Bu yaş grubu da yasaklar, çekici, anlaşmaya varlar iken, sakıncalar anlatılarak, olumlu yöntemleriyle telkinler tekrarlanmalıdır. Özellikle okuldan eve gelen çocukların bilgisayarda neler yaptıkları gün gün kontrol edilerek, duruma göre eylem planı düşünülebilir. Gerektiğinde, uzman psikologlar ve eğitim danışmanları eşliğinde hareket edilmesi tavsiye edilebilir. Çocukların yaşları büyüdükçe, internete düşkünlükleri ve sanal ortama olan ilgileri artar. Günlük aktiviteler ve sevdikleri spor dallarıyla vakit geçirmeleri için okuldaki rehberlik birimiyle, eğitim danışmanlarıyla bağlantıya geçilmesi yerinde bir davranış olacaktır.Ergenlik öncesi dönem, en çok dikkat edilmesi gereken dönemlerdendir. Meraklı, özgürlüğüne düşkün, interneti kendi isteğimde bu yaş grubu için, ortağımızla ortak işbirliği ağı. Bu yaş grubunda da internet kullanımını 2-3 saati aşmaması önerilir. Bu yaş grubu çocuklar da anne ve babaya ait özel bilgiler vermemeleri onlara anlatılmalı çocuklar gerçek yaşamla sanal yaşamın tarihi konusunda bilinçlendirilecektir. Yine görüldüğü gibi asıl önemli olan, çocuklarımızla sağlam bağlar kurmaktır. Aile içi iletişimin temelleri sağlam atılmazsa, çocuk hem sanal yaşamda çok zaman geçirirken, bir yandan da anne ve babayı dinlemez ve hatta gizli saklı olarak teknolojinin içinde yaşar. Bu noktada olumsuzlukların önüne geçmek adına, çocuklarımızla ön yargısız ve güven ortamı ile iletişim kurmamız iyi bir çözüm yolu olacaktır. Onları anlamaya çalışırken, kurallar koyduğumuzda tüm ev halkının uymasını istiyor, istediğiniz gelen kurallar olacaktır. Her ilde uzman danışmanlık hizmeti veren birçok kişi ve kurum vardır. Denizli’de ve çevre illerde yaşıyorsunuz eğer, özel danışmanlık hizmeti Bu şekilde hem onlar güvende olurlar, hem de merak ettikleri sanal ortamda zarar görmeden var olurlar.

Bu şekilde hem onlar güvende olurlar, hem de merak ettikleri sanal ortamda zarar görmeden var olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir