Yarıyıl Tatili Bitti! Şimdi Okul Zamanı…

2 haftalık yarıyıl tatilinin  (sömestre) sona ermesiyle, yeni bir eğitim-öğretim dönemine daha merhaba dedik! Tatil boyunca öğrencilerin bol bol dinlendiği, enerjilerini sevdikleri aktivitelerle geçirdikleri, zaman zaman kitap okuyarak, sinema ve tiyatroya giderek değerlendirdikleri; kimi zaman da aileleriyle ilk okul döneminin yorgunluğunu attıkları hareketli bir ara tatili daha geride bıraktık. Ayrıca öğretmenlerin ebeveynlere tatil dönemi tavsiyeleri ve ödevleri de buna eklenerek, dopdolu bir 2 hafta geçirmelerini sağlamıştır.

Çocukların doğumundan itibaren başlayan aile sorumlulukları, hayata adım attığı dönüm noktalarında oldukça önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu noktada uzman eğitimcilerin ve psikolojik danışmanların önerdikleri, özellikle de okul yarıyıl tatili sonrası öğrencilerin yeni döneme alışma süreçleri hakkında ‘zorlama ve baskı’ yapmamaları, okula başlamasından itibaren ilk 1 hafta takip ve gözlem yapmaları yönündedir. Bu süreçte dengeli bir planla, çocuğun, öğrencilik kimliğini zedelemeyen, kendi karakteri doğrultusunda ilerleme yapılması; gerektiğinde eğitim danışmanlarından ve uzman eğitimcilerden yardım alınmasının doğru bir yaklaşım olacağıdır.

Öte yandan tatil sonrası çocukların evdeki rolleri değişerek, ‘öğrencilik’ kimliği ile arkadaşları ve öğretmenleri ile olan ilişkilerini, çocuğun içinde yaşadığı fiziksel ve psikolojik durumu doğrudan etki eder. Diğer taraftan, çocukları duygu durum değişimleri, okul içinde çevresiyle olan iletişimi, tüm akademik hayatı üzerinde söz sahibidir. Araştırmalara göre, küçük yaşlarda koruyucu ve güvensiz bir aile ortamında yetişen çocuklarda, tatil sonrası okula uyum süreci %60’dan fazla uyumsuzluk davranışları gösterdikleri tespit edilmiştir. Aileden yeterince ilgi ve sevgi alamayan çocukların, daha sosyal ve sağlıklı iletişim kurabilen bireyler olmaları için profesyonel eğitim danışmanlarından veya okuldaki rehberlik biriminden destek alınarak hareket edilmesi tavsiye edilir. Ayrıca ayda 1 ya da 15 günde 1 gibi belirlenen periyotlarla çocuğun okulda yapmış olduğu tüm ders içi ve ders dışı durumunun genel bir değerlendirmesi yapılmalıdır.

Uyku Düzeni İle Uyum Sürecinin İlişkisi

Eğitim danışmanlarının ve psikologların önerdiklerine göre çocuklar tatil dönemlerinde, ertesi gün ‘okul yok’ psikolojisiyle geç saatlerde yatıp, yine istedikleri saatlerde kalktıkları için uyku düzenlerinde sapmalar yaşanabilir. Bu durumun önüne geçmek adına çocukların 5 gün önceden saat 21:00 gibi yatmaları okullar açıldığında hem okul içi performanslarını hem de çevresiyle olan ilişkilerinde oldukça önemlidir. Ayrıca çocuklarla ilgili ‘Bugün okul nasıldı?, neler öğrendiniz?, arkadaşlarınla ve öğretmenleri ile ne konuştunuz?’ gibi basit ama çocuğun anlayabileceği dilden sorular sizin onunla ilgili olduğunuzu bilmelerini sağlayarak, olumlu bir uyum süreci geçirmelerini sağlayacaktır.

Ders çalışma saatleri dışında, kendilerini geliştiren etkinlik ve eğitici oyunlarla, çocukların motivasyonunda olumlu sonuçlar yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra keşfedilmemiş yetenekler ve becerilerle ufku geniş nesiller yetiştirilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir