ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI KAPATILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığınca, özel öğretim kursları 2019 – 2020 eğitim ve öğretim öncesinde kapatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 – 2020 eğitim ve öğretim öncesinde kapatılması gereken tüm eğitim çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Bu kapsamda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda beklendiği için çalışmanın yasadışı olması bekleniyor. Bu öğeyi veli ve içerisinde herhangi bir mağduriyet yaşamaması için gelecekteki eğitim öğretim üyeliği öncesi öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapmamaları vardır. 

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINA YENİ DÜZENLEME

Milli Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilerine göre halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam ediyor. Bu kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve rehberlik yardımcı öğretim materyallerine yönelik bir çalışma odaklı.

TEMEL LİSELER KAPANACAK  MI?

5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim tarihi itibariyle Kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilişkin yorumlarda bulunabilirler. Milli Eğitim Bakanlığınca, bu süreçte veli ve servisi mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almayarak yönlendirilmesi gerekiyor. 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ UYGULAMASI SONA ERİYOR

2014 yılında başlatılan kamuoyunda bir web sitesi, online olarak düzenlenmiş ve bu konuda hizmet veren bir kuruluş, organize sanayi bölgeleri aynı zamanda bu alanda yer seçimi, özel sektör ve teknik alanlarda eğitim ve eğitim alanlarını organize ediyor kaldırılacak. Bu kapsamda 2019 – 2020 eğitim ve öğretim öncesinde özel okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim konusunda verilmeyecek. Halen özel okullarda bu desteği alan içerisinde, öğrenim gördükleri okulun akademik takvimi süresi boyunca bu destekten yararlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir